השיקים חוזרים, מה לעשות להבא ?

בכדי  להקטין סיכונים ולמנוע את התופעה של 'שיקים חוזרים'  מומלץ שבעל העסק יהיה מחובר למאגרי המידע  המספקים את האינפורמציה הרלוונטית על הלקוחות המשלמים.

מאגרי המידע הקיימים  היום מאפשרים לפונה אליהם ללמוד על 'עסקים חייבים' ועל לקוחות פרטיים אשר לא  עומדים בהתחבויותם מול חברות גדולות כמו חב' הכבלים , תאגידי בנקים, חברת חשמל,  עיריות , והאם מתנהלים תיקי הוצל"פ נגדם וכו' . כשאנו מקבלים שיקים  מלקוחות עסקים שונים, חשוב מאד לבדוק מי הם בעלי החברה, מה הם מחזורי המכירות,  האם יש לחברות הנבדקות תביעות משפטיות וכו'.. חשוב לזכור כי כל  מידע שנמסר הוא נכון לאותו רגע ואינו נכון לעוד מספר חודשים. כך שאם קיבלנו שיק  לעוד חודשיים אף אחד לא יכול להבטיח לנו שהמידע יהיה נכון עוד חודשיים. מאד חשוב לבקש תעודה  מזהה מהמשלם במעמד קבלת השיק, ולוודא שהמשלם הוא באמת בעל השיק. כך למנוע קבלת שיק  גנוב. מומלץ גם להתייחס  לפרטים טכניים כגון מס' הטלפון על גבי השיק, כתובת, תאריך, סכום, וכמובן חתימתו של  בעל השיק. בשיק שלא רשום בעברית יש להיעזר באדם היודע לקרוא את השפה.

במידה ושיק חזר מחוסר  התאמה בין המילים לספרות זו בעיה שתוכרע בבית המשפט עפ"י הרשום במלים ולא  עפ"י המספרים, וזאת מתוך הבנה שכותב השיק יכול לעשות טעות קולמוס תוך כדי  כתיבת מספר אך לעומת זאת בכתיבת הספרות דרושה יותר מחשבה ותשומת לב.

רוב השיקים החוזרים  מידי יום, הם שיקים שחוזרים מסיבת אין כיסוי ולאו דווקא מסיבות טכניות . המרוויחים  הגדולים מ 'תופעת השיקים החוזרים' הם הבנקים.  מכיוון שברגע שחוזר שיק גם משלם השיק וגם מקבל  השיק מחויבים בעמלה.

תארו לכם מצב  שבו  לפני שהבנק מנפיק פנקס שיקים הוא בודק  אילו ביטחונות יש ללקוח. ורק אז הוא מנפיק את השיק, אבל עם הגבלת הסכום בהתאם  לאפשרות הכלכלית של הלקוח. במידה ואין בטחונות הבנק לא היה מנפיק שיקים. כך היה  נחסך לכולנו, כבעלי עסקים, כאבי ראש ובמיוחד כאבים בכיס. לצערי הדברים לא מתנהלים  כך ולקוחות רבים מקבלים פנקסי שיקים בזמן שאין להם שקל אחד בחשבון הבנק , ומפזרים  שיקים ללא כיסוי .

כותב המאמר : דני מזרחי מבעלי קב' 'אופל  בלאנס' באשדוד מעניק שירותים פיננסיים חוץ בנקאיים ומציג אלטרנטיבה נוספת. דני  מספר כי בסניפו מייעצים ללקוחות איך צריך לנהל את תזרים מזומנים שלהם וכיצד להימנע  מהגבלה לא צפויה של חשבון הבנק, לדבריו ניתן לספק פתרון מיידי לקהל הלקוחות הכולל  עסקים קטנים, בעלי מקצועות חופשיים.