הצ'קים חוזרים, מה לעשות להבא ?

בכדי  להקטין סיכונים ולמנוע את התופעה של 'צ'קים חוזרים'  מומלץ שבעל העסק יהיה מחובר למאגרי המידע  המספקים את האינפורמציה הרלוונטית על הלקוחות המשלמים.

מאגרי המידע הקיימים  היום מאפשרים לפונה אליהם ללמוד על 'עסקים חייבים' ועל לקוחות פרטיים אשר לא  עומדים בהתחבויותם מול חברות גדולות כמו חב' הכבלים , תאגידי בנקים, חברת חשמל,  עיריות , והאם מתנהלים תיקי הוצל"פ נגדם וכו' . כשאנו מקבלים צ'קים  מלקוחות עסקים שונים, חשוב מאד לבדוק מי הם בעלי החברה, מה הם מחזורי המכירות,  האם יש לחברות הנבדקות תביעות משפטיות וכו'.. חשוב לזכור כי כל  מידע שנמסר הוא נכון לאותו רגע ואינו נכון לעוד מספר חודשים. כך שאם קיבלנו צ'ק  לעוד חודשיים אף אחד לא יכול להבטיח לנו שהמידע יהיה נכון עוד חודשיים. מאד חשוב לבקש תעודה  מזהה מהמשלם במעמד קבלת הצ'ק, ולוודא שהמשלם הוא באמת בעל הצ'ק. כך למנוע קבלת צ'ק  גנוב. מומלץ גם להתייחס  לפרטים טכניים כגון מס' הטלפון על גבי הצ'ק, כתובת, תאריך, סכום, וכמובן חתימתו של  בעל הצ'ק. בצ'ק שלא רשום בעברית יש להיעזר באדם היודע לקרוא את השפה.

במידה וצ'ק חזר מחוסר  התאמה בין המילים לספרות זו בעיה שתוכרע בבית המשפט עפ"י הרשום במלים ולא  עפ"י המספרים, וזאת מתוך הבנה שכותב הצ'ק יכול לעשות טעות קולמוס תוך כדי  כתיבת מספר אך לעומת זאת בכתיבת הספרות דרושה יותר מחשבה ותשומת לב.

רוב הצ'קים החוזרים  מידי יום, הם צ'קים שחוזרים מסיבת אין כיסוי ולאו דווקא מסיבות טכניות . המרוויחים  הגדולים מ 'תופעת הצ'קים החוזרים' הם הבנקים.  מכיוון שברגע שחוזר צ'ק גם משלם הצ'ק וגם מקבל  הצ'ק מחויבים בעמלה.

תארו לכם מצב  שבו  לפני שהבנק מנפיק פנקס צ'קים הוא בודק  אילו ביטחונות יש ללקוח. ורק אז הוא מנפיק את הצ'ק, אבל עם הגבלת הסכום בהתאם  לאפשרות הכלכלית של הלקוח. במידה ואין בטחונות הבנק לא היה מנפיק צ'קים. כך היה  נחסך לכולנו, כבעלי עסקים, כאבי ראש ובמיוחד כאבים בכיס. לצערי הדברים לא מתנהלים  כך ולקוחות רבים מקבלים פנקסי צ'קים בזמן שאין להם שקל אחד בחשבון הבנק , ומפזרים  צ'קים ללא כיסוי .

כותב המאמר : דני מזרחי מבעלי קב' 'אופל  בלאנס' באשדוד מעניק שירותים פיננסיים חוץ בנקאיים ומציג אלטרנטיבה נוספת. דני  מספר כי בסניפו מייעצים ללקוחות איך צריך לנהל את תזרים מזומנים שלהם וכיצד להימנע  מהגבלה לא צפויה של חשבון הבנק, לדבריו ניתן לספק פתרון מיידי לקהל הלקוחות הכולל  עסקים קטנים, בעלי מקצועות חופשיים.